Rím

RÍM - nazývaný už v staroveku Večným mestom (latinsky Roma aeterna), bol poldruha tisícročia kultúrnym stredobodom Európy a dejiskom významných historických udalostí. Bol prvým veľkomestom v dnešnom zmysle, metropolou Rímskej ríše a neskôr svetskej moci pápežov. Začiatkom 2. storočia v dobe rozkvetu rímskeho cisárstva malo mesto vyše milióna obyvateľov. Tu vznikla rímskokatolícka cirkev, jedno z najmocnejších náboženských spoločenstiev sveta, tu položil Inocent II. okolo r. 1200 základy mocenského postavenia cirkevného štátu, ktorý trval do r. 1870 a v r. 1929 ho nahradil suverénny štát Vatikán. Dnešný Rím bude pre návštevníka zaujímavý až vtedy, keď si sprítomní udalosti, ktoré sa odohrali na týchto miestach.

Po spustošení Ríma v období sťahovania národov a po jeho nasledujúcom premenlivom osude dosahoval v 14. storočí počet jeho obyvateľov sotva 20 000 a začiatkom 16. storočia iba 55 000. Od r. 1832 počet obyvateľov Ríma mierne stúpa, najviac však až po druhej svetovej vojne v súvislosti s hospodárskym rozmachom, dnešný Rím má už takmer 3 mil. obyvateľov.

Mesto poznamenali všetky historické epochy, ktoré tu zanechali významné pamiatky. Navštevované a turistami obdivované je Peterské námestie s chrámom sv. Petra a Vatikánskym palácom, od 14. storočia sídlom pápežov, s najbohatšou umeleckou zbierkou na svete, súčasťou ktorého je preslávená Michelangelova Sixtínska kaplnka. Mesto Vás upúta množstvom chrámov, palácov, fontán, múzeí a galérií, avšak azda najnavštevovanejším miestom sú antické pamiatky Forum Romanum a Koloseum. Ak by ste chceli preskúmať každý kút Ríma a vychutnať to neuveriteľné množstvo pamiatok, potrebovali by ste roky. Na dôkladnú prehliadku mesta zasa týždne. Väčšinu pamiatok však môžete stihnúť za päť dní, minimálne za tri.

Zo Slovenska je možné cetovať do Ríma autom (cca 1200km), autobusom (pravidelné spojenie) alebo letecky (pravidelné spojenie). Najvýhodnejšie letecké spojenie si môžete vyhľadať a zaknihovať priamo z našej internetovej stránky www.caturist.sk - pozri online rezervácia leteniek.

Pre pobyt v Ríme ponúkame výber z cenovo dostupného ubytovania typu kemping na okraji Ríma alebo hotelové ubytovanie kat. 2* – 5* – cenovú ponuku zašleme na základe vašej konkrétnej požiadavky.

roma1  roma2

 

roma3  roma4

 

Organizácie, ktoré už využili naše služby:

Allianz SP
Tatramat
ŽSR
Packaging Vogel And Noot
Slovnaft
Old Herold

Potrebujete poradiť?

Spýtajte sa nás!

Nechajte nám správu a my vám poradíme.