Taliansko - krajina klasickej európskej dovolenky

Rozloha: 301 252 km2 vrátane ostrovov: Sardínia, Sicília, Elba, Ischia, Capri, Liparské ostrovy v Tyrrhenskom mori, Tremitské ostrovy v Jadranskom mori, Egadské ostrovy, Pantelleria a Pelagské ostrovy v Stredozemnom mori

Susedia: Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Slovinsko

Úradný jazyk: taliančina

Počet obyvateľov: 57,8 mil.

Hlavné mesto: Rím (2,6 mil. obyv.)

Najväčšie mestá: Rím, Miláno, Turín, Neapol, Bologna, Florencia, Benátky, Janov

Republika San Marino: jeden z najmenších štátov sveta (rozloha 61 km2, počet obyvateľov cca 27 tis.), leží na juhozápad od Rimini, pod ochranou Talianska je od roku 1862.

Náboženstvo: 85% katolíci, 15% moslimovia, protestanti, židia a i.

Štátne zriadenie: od r. 1946 parlamentná republika. Taliansko je členom EÚ.

Mena: Euro

História: 753 p. n.l. založenie Ríma, 14-195 n.l. Rímska ríša dosiahla svoj najväčší rozmach, v 3. st. n.l. rozdelenie na východnú a západnú ríšu, 476 n.l.-zánik západorímskej ríše, 15. st. rozšírenie renesancie, 16. st. španielska nadvláda, 1713 - vplyv Rakúska, 19. st. - risorgimento - hnutie za slobodu a obnovu národnej jednoty, 1946 - vyhlásenie republiky. 1949 - vstup do NATO, 1958 - vstup do EHS, 1958-68 - vláda kresťanských demokratov a "ekonomický zázrak", 1972-81 - "historický kompromis" medzi komunistami a kresť. demokratmi, rozmach terorizmu, 1983 - na čele vlády socialista B. Craxi, 1992 - vláda G. Amata, boj proti mafii a korupcii /operácia "Čisté ruky"/, 1994 - prvá vláda S. Berlusconiho, 1996 - víťazstvo stredo-ľavicových síl, vláda R. Prodiho, 2001 - víťazstvo stredo-pravicovej koalície pod vedením S. Berlusconiho

Doprava: Alitalia - národný letecký dopravca, FS (Talianske železnice)

Očkovanie: nevyžaduje sa žiadne povinné očkovanie

Dopravné pravidlá: jazdí sa vpravo, povinnosť mať zapnuté bezpečnostné pásy, povolená hladina alkoholu je 0,5 promile. Vyžaduje sa zelená karta a doporučuje sa medzinárodný vodičký preukaz. Na diaľniciach sa vyberá mýtne, povolená max. rýchlosť 130 km/h.

Pohonné hmoty: benzín 95 = cca euro 1,06/l, Super 98 = cca euro 1,1/l, nafta = cca euro 0,9/l.

Sviatky: 1.1. (Nový rok), 6.1. (Traja králi), Veľká noc, 25.4. (Deň oslobodenia), 1.5. (Sviatok práce), 2.6. (Založenie Talianskej republiky), 15.8. (Nanebevzatie Panny Márie, sviatok rodiny, vyvrcholenie talianskej dovolenkovej sezóny), 1.11. (Všech svätých), 8.12. (počatie Panny Márie), 25.-26.12. (Vianoce)

Dôležité čísla: polícia - 112, 113, požiarnici - 115, prvá pomoc (pronto soccorso) - 118, nepretržitá odťahová služba (ACI-autoklub) - 116

Elektrická energia: 220 V, potrebný reduktor do zásuviek

Čas: rovnaký ako v SR

Telefonovanie: 0039 - pri hovoroch do Talianska, 00421 - pri hovoroch na Slovensko

Priemerné letné teploty: máj/jún/sept. 22-27 (sever), 25-28 (juh), júl/august 28-30 (sever), 28-35 (juh)

Zastúpenie Slovenskej republiky v Taliansku:
Ambasciata della Repubblica Slovacca
Via dei Colli della Farnesina 144
00194 Rím

tel.: 003906/36715200, 0039.338.5432071 mimo prac. doby
fax: 003906/36715265

Niektoré praktické informácie k pobytom/zájazdom do Talianska

Začiatok a koniec pobytu v apartmánoch/hoteloch: pobyty v apartmánoch a hoteloch začínajú v sobotu a končia v sobotu, s výnimkou prípadov uvedených v ponukových materiáloch. Ubytovať sa je možné medzi 16.00 až 20.00 hodinou (pokiaľ nie je určené inak), uvoľnenie apartmánov / izieb v ranných hodinách max. do 10.00 hod. Presné informácie o ubytovaní obdržia klienti pred odchodom spolu s ubytovacím poukazom (voucherom). Tieto pokyny je potrebné presne dodržovať, vo väčšine ubytovacích zariadení nie sú akceptované príchody po 21.00 hod. (pokiaľ na ne nebola recepcia alebo talianska cestovaná agentúra vopred upozornená). CK C.A.TURIST neručí za škody, ktoré môžu cestujúcemu vzniknúť v dôsledku oneskoreného príchodu.

Vybavenie apartmánov / hotelových izieb: zodpovedá talianskemu štandardu pre prázdninové ubytovanie a označenie kategórie hviezdičkami sa vzťahuje predovšetkým na rozsah a kvalitu celkového zariadenia strediska a hlavne služieb, ktoré ponúka, nie na úroveň vybavenia apartmánov alebo hotelových izieb. Všetky apartmány majú kompletne vybavenú kuchyňu, t.j. chladničku (väčšinou len s výparníkom), plynový sporák alebo varič, kuchynský riad. Uteráky, utierky a posteľná bielizeň nie sú súčasťou vybavenia (vo väčšine prípadov je možné zapožičanie za poplatok-pozri cenníky). Pod pojmom posteľné prádlo sa v Taliansku myslí 1 plachta na posteľ, 1 plachta na prikrytie (nie deka) a povliečka na podhlavník. V južných regiónoch Talianska deky nie sú súčasťou vybavenia apartmánov, vzhľadom na priaznivé klimatické podmienky. Ďalej je potrebné nosiť so sebou aj mydlo, saponát na riad, WC papier a igelitové sáčky na odpad - informácia bude v pokynoch na cestu. Apartmány sa predávajú ako celok/jeden byt, v žiadnom prípade si nedovolíme umiestniť k Vám do apartmánu ďalších spolubývajúcich. Pre všetky pobyty v apartmánoch v Taliansku je potrebné dodržať uvedenú maximálnu kapacitu osôb. Prekročenie počtu ubytovaných osôb môže mať za následok doúčtovanie resp. zadržanie kaucie za osoby ubytované naviac. Všetky lôžka v apartmánoch sú považované za lôžka rovnakej kvality, t.j. aj všetky rozkladacie, vyklápacie a vysúvacie lôžka. Apartmány sú vybavené rôzne podľa vkusu a možností majiteľa. Vzhľadom na to, že dom (rezidencia) môže patriť aj viacerým majiteľom, môže sa stať, že i dva apartmány vedľa seba môžu mať úplne rozdielne vybavenie. Z tohto dôvodu nie je vždy možné garantovať úplne rovnaké vybavenie v prípade požiadavky 2 alebo viacerých apartmánov v jednom dome (rezidencii).

Pravidlá a normy pobytu: počas pobytu sú klienti povinní dodržovať a rešpektovať miestne normy týkajúce sa verejného kľudu a poriadku. Pri odchode klient zodpovedá za stav apartmánu a je povinný odovzdať apartmán uprataný, bez odpadkov a všetok riad musí byť umytý. I v prípade povinnej platby za záverečné upratanie apartmánu musí klient vyčistiť kúpeľňu, kuchynský kút a odmraziť chladničku, v opačnom prípade môže zahr. agentúra požadovať penále.

Vyobrazenie: publikované obrázky majú predovšetkým ilustračný charakter, nakoľko nie je možné zobraziť všetky typológie ubytovania. Ubytovacie zariadenia, apartmány a izby však zodpovedajú typu a popisu v ponukových materiáloch.

Povinné príplatky (pri niektorých ubytovacích zariadeniach): za vodu, el. energiu, plyn, slnečníky a ležadlá, záverečné upratanie v apartmánoch, príp. klubové karty, platia sa na mieste pobytu. Výška týchto príplatkov je vždy uvedená v cenníku.

Obdobie pred a po sezóne prináša okrem výhodných cien i skutočnosť, že niektoré zariadenia (diskotéky, požičovne vodných plavidiel, obchody, pizzerie, pianobary, zábavné a športové programy a pod.) nie sú v prevádzke. Bazény - patriace apartmánom alebo hotelom sú väčšinou v prevádzke len od polovice júna do polovice septembra (ak nie je uvedené inak). Pre vstup do bazéna doporučujeme pribaliť do cestovnej batožiny i kúpaciu čiapku, pre prípad potreby.

Stavebná činnosť: rýchlo sa rozvíjajúci cestovný ruch so sebou prináša aj stavebnú činnosť. Nie vždy sme o stavebných zámeroch v blízkosti ponúkaných kapacít informovaní dostatočne vopred a na stavebné činnosti nemáme žiadny vplyv.

Pobyty v apartmánoch sú bez stravy. V niektorých prípadoch je možné doobjednať stravu za príplatok - pozri cenník.

Stravovanie/zvyklosti: pestrosť a typ stravy sú dané zvyklosťami miestnej kuchyne a úrovňou ubytovacieho zariadenia. V Taliansku, a to najmä na juhu, sú raňajky kontinentálne, ak nie je uvedené inak. Myslí sa tým teplý nápoj (káva, čaj, kakao), biele pečivo alebo sucháre, maslo, džem, niekde med. Talianske raňajky sú veľmi jednoduché, pretože krátko po nich nasledujú tzv. druhé raňajky - alebo výdatný obed - seconda colazione-pranzo). Po obede nasleduje v Taliansku odpoludňajšia siesta, ktorá trvá približne od 13.00 do 17.00 hod. V tejto dobe sú všetky obchody a kancelárie zatvorené. Preto je otváracia doba obchodov predĺžená do 21.00 hod. i dlhšie, kancelárií približne do 20.00 hod.

Voda: Taliani väčšinou nepoužívajú vodu z vodovodu na pitie a varenie. Vodu na tento účel doporučujeme zakúpiť v miestnych obchodoch.

Bezpečnosť: V apartmánoch, hotelových izbách a ani v automobiloch nedoporučujeme nechávať žiadne cenné veci vrátane dokladov. V prípade odcudzenia je potrebné vždy spísať policajný protokol.

Pláže: pod pojmom -plážový servis- sa myslí prenájom 1 slnečníka a 2 ležadiel, príp. 1 ležadla a 1 rozkladacieho plážového kresla na súkromnej pláži. Plážový servis, ak nie je uvedené inak, je fakultatívny a platí sa buď v CK alebo priamo na mieste. Pláže v severnej a strednej časti Talianska sú väčšinou súkromné, čiastočne voľné, v južnom Taliansku sú pláže aj voľne prístupné aj súkromné. Prenájom 1 slnečníka a 2 ležadiel stojí cca 5-15 Ř /deň. V niektorých zariadeniach môžu byť tieto poplatky už zahrnuté v cene alebo je plážový servis zdarma.

Kaucia: je záloha pre prípad poškodenia apartmánu alebo jeho zariadenia. Jej zloženie je povinné pri pobytoch v apartmánoch, s výnimkou prípadov, uvedených v ponukových materiáloch. Výška kaucie je uvedená v cenníku. Kaucia sa skladá v EUR alebo v inej voľne zmeniteľnej mene, ktorá zodpovedá výške požadovanej sumy v EUR. Kaucia sa vracia po skončení pobytu a v prípade nezistených škôd v plnej výške.

Asistenčné služby v mieste pobytu: iba v niektorých miestach pobytu je možné dohovoriť sa česky alebo slovensky, v ďalších miestach sa dohovoríte nielen taliansky, ale aj nemecky alebo anglicky. Kontakt na česky/slovensky hovoriaceho asistenta, príp. partnerskú agentúru v mieste pobytu, na ktorú je možno sa obrátiť v prípade potreby, obdržia všetci klienti spolu s pokynmi na cestu.

Zľavy na deti: pri pobytoch v apartmánoch nie sú. Pri pobytoch v hoteloch sú zľavy podľa jednotlivých cenníkov.

Domáce zvieratá: ak nie je uvedené inak, v apartmánoch a v hoteloch sú povolené malé zvieratá. V niektorých prípadoch je požadovaný poplatok za dezinfekciu apartmánu/izby - pozri cenník.

Doprava: nie je zahrnutá v cenách. Na požiadanie zabezpečujeme autobusovú dopravu, príp. leteckú dopravu v spolupráci s partnerskými CK. Informácie - pozri AUTOBUSOVÁ a LETECKÁ DOPRAVA.

Poistenie: komplexné cestovné poistenie nie je zahrnuté v cenách, je možné si ho priplatiť (pozri cenníky). Zákonné poistenie insolventnosti CK je už zahrnuté v cenách pobytov.

Všeobecné zmluvné podmienky účasti na zájazdoch CK C.A. TURIST sú súčasťou zmluvy o obstaraní zájazdu.

Naše hodnotenie ubytovacích zariadení:

Pre Vašu lepšiu orientáciu uvádzame ku každému ubytovaciemu zariadeniu naše hodnotenie vyjadrené počtom hviezdičiek nasledovne:

* veľmi jednoduché turistické objekty pre nenáročných klientov s jednoduchým vybavením

** objekty so štandardným vybavením

*** objekty strednej kategórie s dobrým vybavením

**** objekty vyššej strednej kategórie s nadpriemerným vybavením

***** objekty najvyššej kategórie s nadpriemerným vybavením a službami

Pozn.: Hodnotenie je iba subjektívnym názorom CK C.A. Turist na kvalitu ubytovania.

Organizácie, ktoré už využili naše služby:

Allianz SP
Tatramat
ŽSR
Packaging Vogel And Noot
Slovnaft
Old Herold

Potrebujete poradiť?

Spýtajte sa nás!

Nechajte nám správu a my vám poradíme.